Tomasz Majewski

Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Tomasz Majewski urodził się 30 sierpnia 1981 w Nasielsku. Już od najmłodszych lat interesował się sportem, jedną z pierwszych jego pasji była koszykówka. Dzięki namowom kuzyna, który był trenerem lekkoatletyki trafił do Ciechanowa i rozpoczął bogatą w sukcesy przygodę z królową sportu. Początkowo zajmował się trójskokiem, następnie dyskiem. Pchnięcie kulą zaczął uprawiać w wieku 15 lat, ale sukcesy pojawiły się dopiero pod koniec nauki w liceum. Pierwszym trenerem Tomasza Majewskiego był Witold Suski. W 2001 roku przeszedł pod skrzydła Henryka Olszewskiego, pod którego okiem zdobył dwa tytuły mistrza olimpijskiego (Pekin 2008 oraz Londyn 2012). Tomasz Majewski jest pierwszym i jedynym Europejczykiem, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą.
Tomasz Majewski stawał wielokrotnie na podium mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz halowych mistrzostw świata i halowych mistrzostw Europy. W 2005 został mistrzem uniwersjady.
Jest trzynastokrotnym mistrzem Polski i ośmiokrotnym halowym mistrzem Polski w pchnięciu kulą. W klasyfikacji medalowej wszech czasów mistrzostw Polski zarówno na stadionie, jak i na hali zajmuje drugie miejsce. Ustanowił 7 rekordów Polski w pchnięciu kulą i aż 67 razy pchnął kulą na odległość powyżej 21 metrów.
W 2008 oraz 2012 roku zwyciężył plebiscyt PZLA „Złote Kolce”. W 82. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i TVP na Najlepszego Sportowca Polski został wyróżniony Superczemionem. W 2008 zajął siódme miejsce, natomiast w 2012 szóste miejsce w plebiscycie European Athletics na najlepszego lekkoatletę Europy.
Jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW.
W 2008 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2009 wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w 2017 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Oficjalnie swoją bogatą sportową karierę zakończył we wrześniu 2016 roku. Od 2016 roku pełni funkcję Wiceprezesa ds. organizacyjnych i kontaktów międzynarodowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i Prezesa Warszawsko – Mazowieckiego Okręgu Lekkiej Atletyki.

Skip to content