ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI

Celebrowany w najdalszych zakątkach globu Światowy Dzień Turystyki to prawdziwe święto dla wszystkich tworzących tak istotny sektor gospodarki, jakim jest turystyka. Rokrocznie 27 września branże turystyczne państw zbierają się, by dyskutować o wyzwaniach, aktualnej sytuacji i perspektywach. W tym roku Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki odbędą się podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

Podczas Kongresu dyskutujemy w gronie ekspertów o aktualnych tematach dotyczących  turystyki zrównoważonej, innowacji, czy coraz popularniejszej turystyki kulinarnej, dzięki której można skutecznie promować regiony. Kongres jest  doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie przedstawicieli środowiska turystycznego.

27 września, w tym wyjątkowym dla turystyki dniu, będę miał zaszczyt uhonorować osoby zasłużone dla turystyki, którym zależy na jej rozwoju.

Andrzej Gut-Mostowy
Wiceminister Sportu i Turystyki 

Aby wziąć udział w Światowym Dniu Turystyki, należy zarejestrować się na wydarzenie, wybierając pakiet:
„Światowy Dzień Turystyki 27 września”.

Każdego roku ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych w 1979 roku Światowy Dzień Turystyki posiada unikalny motyw przewodni. Tegoroczne obchody pod hasłem „Turystyka i zielone inwestycje” („Tourism and Green Investments”) będą okazją do dyskusji na temat rozwoju branży turystycznej w duchu turystyki zrównoważonej, związków ekologii i dbałości o środowisko z podróżowaniem oraz „zielonych” rozwiązań dla przedsiębiorców. Nie bez powodu miejscem debat przedstawicieli sektora będzie Zakopane. Stolica polskich gór oraz serce Podhala od wielu dekad stanowi ulubioną destynację urlopową nie tylko dla turystów krajowych, ale i zagranicznych. W niedawno opublikowanym zestawieniu Booking.com i Statista.com „Top 10 nature destinations in Europe” duma Małopolski zajęła zaszczytne pierwsze miejsce, pozostawiając za sobą popularne miejscowości w Austrii, Niemczech, Francji czy Portugalii. „Zielona transformacja” jest także jednym z wątków poruszanych podczas zainaugurowanego przez Polską Organizację Turystyczną w czerwcu cyklu regionalnych konferencji „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona”, których celem jest przygotowanie branży na czekające ją zmiany.

Sesje inspiracji w Strefie EXPO

Podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, goście wydarzenia będą mogli odwiedzić stoisko Polskiej Organizacji Turystycznej, na którym odbywać się będą warsztaty, spotkania i sesje tematyczne w ramach projektu Laboratorium Twórców.

Tegoroczne hasło „Turystyka i zielone inwestycje” z powodzeniem można uznać za kontynuację rozpoczętej w ubiegłym roku dyskusji, której motywem przewodnim było „Nowe podejście do turystyki” („Rethinking tourism”). W 2022 roku inspirujące panele pozwoliły pochylić się nad kwestiami niejako nowego otwarcia i kolejnego rozdziału w historii turystyki, jakim było zakończenie jednego z największych globalnych kryzysów wywołanych pandemią COVID-19, która wyhamowała ruch turystyczny na całym świecie o ponad 65%.

Poza wymianą doświadczeń i spostrzeżeń rodzime obchody Światowego Dnia Turystyki to także okazja do uhonorowania tych, którzy poprzez swoją pasję i niestrudzony zapał przyczyniają się do rozwoju branży turystycznej. Odznaka „Za Zasługi dla Turystyki” została ustanowiona w celu wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju turystyki i jest nadawana przez ministra właściwego do spraw turystyki. To zaszczytne wyróżnienie osób fizycznych, organizacji, instytucji podkreśla dokonania na rzecz wzmacniania roli turystyki, w tym zwiększenia udziału gospodarki turystycznej w gospodarce, jej konkurencyjności i atrakcyjności. Kluczowym elementem zasług jest działalność na rzecz jakościowego rozwoju sektora turystyki, w tym promowanie jakości i standardów.

Program ramowy Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki – 27 września 2023 r.

Hotel Bachleda Kasprowy w Zakopanem

godz. 10.00 – 10.30 – Oficjalne rozpoczęcie Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki (sala konferencyjna Tatry)

godz. 10.35 – 14.00 – Panele turystyczne (sala konferencyjna Tatry – sala mała, sala konferencyjna Tatry – sala duża, główny namiot):

Sala małaSala dużaSala żółta

godz. 10.35 – 11.10 Panel Małopolska – Małopolska doskonale wykorzystuje swoją szansę! – działania promocyjne podjęte na rzecz odbudowy ruchu turystycznego do Małopolski
godz. 11.15- 11.50  Panel POT – Innowacje – najważniejsze źródło przewagi konkurencyjnej
godz. 11.00 – 11.50 Panel MSiT – III Polsko-Bułgarskie posiedzenie ekspertów ds. turystyki

godz. 12.35 – 13.15  Panel POT – Turystyka kulinarna – Skuteczna promocja regionu poprzez gastronomie – Jak przyciągnąć Foodies? godz. 12. 30 – 13. 20 Panel MSiT – „Turystyka zrównoważona w Karpatach w kierunku światowego rynku”
godz.13.00 – 13.50  Panel Małopolska – Małopolskie Obserwatorium Turystyki – przewodnik do sukcesu



godz. 13.20 – 14.10  Panel POT – Panel MSiT – Dostępność komunikacyjna i innowacyjne rozwiązania jako kluczowy czynnik rozwoju turystyki na podstawie przykładów z subregionów

godz. 14.20 – 16.00 – przerwa obiadowa

godz. 17.00 – 19.00 – Uroczysta Gala Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki

godz. 20.00 – Gala Główna

Skip to content