Polska gościła w tym roku największą imprezę sportową roku jaką były Igrzyska Europejskie. Ich organizacja była wielkim wyzwaniem na każdej płaszczyźnie. Bojkot Rosji i Białorusi będący wynikiem agresji na Ukrainę zwrócił uwagę całego sportowego świata na pozasportowe znaczenie organizacji wielkich imprez sportowych. Ich odebranie Rosji było wielkim sukcesem Polski na arenie międzynarodowej. Dlatego właśnie kolejny blok tematyczny będzie poświęcony wszelkim aspektom organizacji tego typu wydarzeń.
BLOKI TEMATYCZNE
BLOK I
SPORT WOBEC WYZWAŃ POLITYKI MIĘDZYNARODOWEJ
We współczesnym świecie łączą się ze sobą różne rzeczywistości, często pozornie nieprzystające do siebie. Tak właśnie jest ze światem sportu i polityki. Z jednej strony idea sportowej olimpijskiej rywalizacji ożywiona pod koniec XIX wieku przez barona Pierre’a de Coubertin powinna być z założenia apolityczna. Z drugiej strony światowi przywódcy od wielu dekad wykorzystują sport, by realizować swoje cele. Dziś problem ten jest szczególnie wyraźny w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Jak dbać o ducha sportu? Jak reagować na wydarzenia geopolityczne z nim związane? Oto pytania, na które należy dziś odpowiedzieć.
Tytuły paneli dyskusyjnych:
- Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w kontekście wojny na Ukrainie – pod jakimi warunkami sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby brać udział w największym globalnym wydarzeniu sportowym?)
- Organizacja wielkich imprez sportowych jako narzędzie sportwashingu we współczesnym świecie. Czy najważniejsze wydarzenia sportowe powinny organizować państwa łamiące prawa człowieka?
- Dyplomacja sportowa – sport jako sfera prowadzenia dyplomacji międzynarodowej i wykorzystywania go do promocji wizerunku kraju.
- Międzynarodowa walka z dopingiem – czy w Rosji władze kontynuują systemowe wspieranie stosowania dopingu przez swoich sportowców?
- Sportowcy-dysydenci na międzynarodowych arenach sportowych. W jaki sposób można umożliwić reprezentowanie swojego kraju sportowcom, którzy sprzeciwili się niedemokratycznym władzom?
- „Maraton solidarności.Polski Sport dla Ukrainy”
- Kwalifikacje w sporcie – na drodze do sukcesu sportowego.
BLOK II
ZAGROŻENIA W SPORCIE
Sport kojarzy się nam nadzwyczaj pozytywnie, to jego wielka siła i moc, dzięki której przyciąga wszystkich – zawodników, trenerów, działaczy, kibiców, media i sponsorów. Tym ważniejsze jest szybkie, sprawne i skuteczne diagnozowanie potencjalnych zagrożenia, a potem właściwe ich minimalizowania lub likwidacja. Dlatego właśnie drugi blok tematyczny będzie poświęcony zagrożeniom w sporcie, w szczególności pod kątem ochrony i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
Tytuły paneli dyskusyjnych:
- Jak zdefiniować i zapobiegać zagrożeniom w klubach i związkach sportowych?
- Ochrona młodzieży przed zagrożeniami w sporcie
- Zapobieganie i zwalczanie nowych form korupcji
- Bogaci staną się jeszcze bogatsi – o projektach Superligi
- Wieloaspektowa problematyka wprowadzania nowych dyscyplin sportu
- Bezpieczeństwo masowych imprez sportowych
- Jak przedłużyć życie naszych dzieci? Narzędzia do zwiększania aktywności fizycznej wśród najmłodszych
BLOK III
POLSKA JAKO ORGANIZATOR WIELKICH IMPREZ SPORTOWYCH
Tytuły paneli dyskusyjnych:
- O praktycznych stronach organizacji imprez
- Jak świat sportu, polityki i biznesu może współpracować przy organizacji imprez sportowych?
- Organizacja wielkiej międzynarodowej imprezy sportowej jako szansa na promocję miasta/regionu w kontekście Igrzysk Europejskich w Krakowie oraz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – szanse, wyzwania, oczekiwane rezultaty.
- Wielowymiarowość organizacji Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023
- Podsumowanie efektów Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023
BLOK IV
KOMERCJALIZACJA SPORTU - JASNE I CIEMNE STRONY
Parafrazując Napoleona można śmiało stwierdzić, że do odnoszenia sukcesów we współczesnym sporcie potrzeba tylko trzech rzeczy – pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy. Znaczenie pieniądza we współczesnym sporcie ma dziś kluczowe znaczenie, zarówno ze względu na rozwój sportu w jego tradycyjnym wydaniu, a także biorąc pod uwagę coraz większe znaczenie sportu jako coraz mocniejszej gałęzi gospodarki. Ale pieniądze to również zagrożenie, że komercjalizacja sportu pozbawi go jego znaczenia jako nośnika wartości etycznych. W związku z tym na kongresie nie mogło zabraknąć bloku tematycznego poświęconego właśnie temu zagadnieniu.
Tytuły paneli dyskusyjnych:
- Inwestowanie w sport – zyski dla biznesu
- Gdzie leży zdrowa granica komercjalizacji sportu?
- Skuteczne narzędzia finansowania działalności sportowej
- Jak w ostatnich latach zmienił się rynek transferowy w piłce nożnej?
- Szanse i zagrożenia finansowego rozwoju Esportu
- Zarządzanie wizerunkiem w sporcie
- Do czego zobowiązują tytuły i medale mistrza sportu? Rola społeczna sportowca po zakończeniu kariery.
- Perspektywy rozwojowe i wizerunkowe sportów motorowych w Polsce
- Kobieta w sporcie. Wyzwania i bariery rozwojowe kobiecego sportu
- Wielowymiarowa obecność niepełnosprawnych w sporcie zawodowym
BLOK V
SPORT A TECHNOLOGIA - MEDYCYNA I INNOWACJE W SPORCIE
Świat wokół nas przeżywa właśnie czwartą rewolucję przemysłową, a nowe technologie wkraczają codziennie w kolejne obszary naszego życia. Zmiany te nie mogły również ominąć sportu. Nowe technologie i innowacje rewolucjonizują sport w każdym aspekcie – wpływają na sposób treningu, procesy szkoleniowe, sędziowanie czy sposób pokazywania sportu w mediach. Jednym z najważniejszych obszarów tej rewolucji są zmiany w medycynie sportowej – dzięki nim kariery zawodników trwają dłużej, łatwiej radzą sobie oni z kontuzjami i osiągają dużo lepsze wyniki. Ze względu na znaczenie tego zagadnienia właśnie niemu poświęcony będzie kolejny blok tematyczny.
Tytuły paneli dyskusyjnych:
- Sport w obliczu cyfrowej rewolucji – jak AI i inne osiągnięcia techniki mogą wpływać na sportową rywalizację
- Esport jako nowa gałąź rozwoju klubów piłkarskich
- Medycyna sportowa wczoraj i dziś – o rozwoju technologii na przestrzeni lat
- Rozwój techniki a widowisko sportowe
- Rola technologii w zapobieganiu i leczeniu kontuzji
- Technologiczna rewolucja – szanse i wzywania stojące przed branżą sportstech
BLOK VI
SPORT POWSZECHNY, SPOŁECZNA ROLA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Sport to nie tylko aktywność fizyczna. Sport to przede wszystkim wychowawca. Wychowawca jednostek pokazujący każdemu kto go uprawia, jak pracować nad sobą, ale również wychowawca społeczeństwa uczący nas jak ze sobą współpracować, jak wspólnie cieszyć się po zwycięstwach i radzić sobie z porażkami. Wszystko to ma największe znaczenie w przypadku dzieci i młodzieży, stąd potrzeba mocnego współdziałania świata sportu z instytucjami rządowymi i samorządowymi. Temu jak budować wspólne działania w obszarze sportu poświęcony będzie ostatni blok tematyczny w komponencie sportowym kongresu.
Tytuły paneli dyskusyjnych:
- Jakie inicjatywy i programy rządowe i samorządowe mogą korzystnie wpływać na sportowy rozwój młodzieży?
- Popularyzacja sportu w mniejszych miejscowościach
- Jakich zmian potrzebuje dziś polski sport w celu wyłaniania i szlifowania talentów sportowych?
- Program Lekkoatletyka dla każdego! czyli jak regularna aktywność fizyczna oraz edukacja żywieniowa wpływają na sprawność i wybory żywieniowe dzieci i młodzieży
- Kultura fizyczna a aktywizacja seniorów na poziomie lokalnym
- Sporty walki i ich wpływ na wychowanie młodzieży
- Wyzwania i problemy sportu amatorskiego
- Turystyka leśna a aktywizacja społeczeństwa
Blok VII
ZIELONA ENERGIA DLA TURYSTYKI. OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI
Zagadnienie zielonej energii dla turystyki zyskuje coraz większe znaczenie w debacie publicznej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. O jego randze i popularności świadczy fakt, że stało się tematem przewodnim Światowego Dnia Turystki, który co roku świętowany jest 27 września. Światowe, a krok za tym i krajowe obchody tego święta są idealną okazją do przyjrzenia się najnowszym trendom w turystyce oraz do wskazania jak ważna jest przestrzeń wokół niej.
Drugim, kluczowym dla rozwoju branży turystycznej obszarem jest zagadnienie rozwoju innowacyjności w służbie turystyki. Oba tematy przenikają się i uzupełniają, tworząc przestrzeń dla nowych działań. Nie da się mówić o elementach zielonych inwestycji bez umiejscowienia ich w dynamicznym środowisku turystyki krajowej. Pomimo ciągłego rozwoju obszaru turystyki w Polsce zauważa się, że „ekologia” oraz „turystyka” nie zawsze idą w parze. Dzięki zwiększaniu wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań przedstawiciele sektora turystycznego w Polsce będą mogli implikować działania pro-ekologiczne oraz zwiększać skale zielonych inwestycji w branży turystycznej. Ze względu na potrzebę dyskusji właśnie temu zagadnieniu poświęcony został blok tematyczny.
Tytuły paneli dyskusyjnych:
- Międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie rozwiązań wspierających turystykę.
III Polsko- Bułgarskie posiedzenie ekspertów ds. turystyki. - Innowacje – czy najważniejsze źródło przewagi konkurencyjnej w turystyce?
- Turystyka kulinarna – Skuteczna promocja regionu poprzez gastronomie – Jak przyciągnąć Foodies?
- Turystyka zrównoważona w Karpatach – w kierunku światowego rynku
- Dostępność komunikacyjna i innowacyjne rozwiązania jako kluczowy czynnik rozwoju turystyki na podstawie przykładów z subregionów
- Małopolska doskonale wykorzystuje swoją szansę! – działania promocyjne podjęte na rzecz odbudowy ruchu turystycznego do Małopolski
- Małopolskie Obserwatorium Turystyki – przewodnik do sukcesu